ItS SKIN

Esileht / Taruvaik – kingitus nahale

Taruvaik – kingitus nahale

Taruvaik – kingitus nahale

12.07.2018 / 0 kommentaari
Taruvaik – kingitus nahale

Taruvaigu (proopolis, tarupigi) valmistamiseks vajalikke palsamilaadseid eeterlikke aineid korjavad mesilased taimede pungadelt. Tarupigi on roheka, pruunika või punaka värvusega, omapäraselt meeldiva lõhnaga, kuid kibeda maitsega.

Proopolist kasutati haiguste raviks juba Antiik-Kreekas. Sõna isetulenebki kreeka keelest (própolis) ja tähendab ülekantud tähenduses linna kaitset: taruvaiku kasutavad mesilinnud kärjekannude desinfitseerimiseks, taru pragude täitmiseks ja taru sisenemisava steriliseerimiseks, mis puhastab nii sissetulevad mesilased kui ka õhu. Mesitarru sisse tunginud putuka või hiire, kes seal teps mitte olla ei tohiks, surmavad mesilased oma mürgiga ning seejärel katavad roiskumise vältimiseks taruvaiguga. Vanas-Egiptuseski oli taruvaik peamine antiseptiline vahend, mida kasutati muuhulgas vaaraode mumifitseerimisel. Proopolis on mesilastele ka väärtuslik toit, mille abil nad ennast ravivad ning elavad üle talve.

 

TaruvaikTaruvaik on mesilaste võimsaim kink inimestele. See sisaldab umbes 300 erinevat komponenti, pea kõiki vitamiine, asendamatuid aminohappeid, antioksüdante, makro- ja mikroelemente. Lisaks ohtralt antibakteriaalsete omadustega orgaanilisi happeid, hormoone, põletikuvastaseid ja bioaktiivseid aineid ning looduslikke antibiootikume. Taruvaik on surmav rohkem kui sajale erinevat liiki viirusele, bakterile ja seenele. San Diego Ülikooli uurimismeeskonna liige dr Seema Patel on leidnud, et taruvaik on abiks võitlemisel erinevate vähivormidega ning aitab leevendada keemiaravi kõrvalnähte. On leitud, et streptokokid ja stafülokokid ei pea taruvaiguga kokku puutudes vastu üle kahe tunni. Samas stimuleerib proopolis tervete kudede ja rakkude uuenemisprotsesse, vereloomet ning aktiveerib organismi kaitsejõudu. Rahvameditsiinis valmistatakse taruvaigust peamiselt kange alkoholi baasil tinktuure ja rasvade või õlide baasil lahuseid-salve nii seespidiseks kui ka välispidiseks kasutamiseks. Kõige parem on aga proopolist võtta koos mee või suiraga. Taruvaigul on tugev valu vaigistav toime, mis mõjub 5‒10 minutiga ning on omadustelt tugevamgi kui tuntud valuvaigistid. Seda kasutatakse sageli hingamisteede haiguste puhul, haavandite (sh maohaavandite ja põletushaavade), limaskesta tursete, põletike ja unetuse raviks ning eesnäärme probleemide leevendamiseks. Taruvaik leevendab ka putukahammustuste ärritusi ning sügelust,ennetab hambaaukude teket ning hooldab igemeid. Tema efektiivsust on tunnistatud ka tüügaste ja konnasilmade eemaldamisel.

 

It'S SKIN Taruvaiguseerum

Nahahoolduses
Taruvaigu suurim roll nahahoolduses on kaitsta seda väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Samuti aitab see paraneda haavadel ning põletustel. Kuna proopolis soodustab naharakkude kiiremini uuenemist, siis kuulub see ka noorendava kosmeetika toimeainete hulka. Rikkalik vitamiinide (eriti B, C, E) ja toitainete sisaldus taruvaigus aitab hoida naha toonuses ning paneb selle särama. Oma antibakteriaalse toime tõttu on taruvaiku palju kasutatud akne ravis.

 

Kuigi allergiline reaktsioon taruvaigu suhtes ilmneb vähem kui 3 protsendil elanikkonnast, peaks ettevaatlikumad olema mee-allergiaga inimesed. Taruvaiku sisaldavaid tooteid võiks esmalt katsetada väiksel nahapinnal kas käe siseküljel või kaenlaaluse piirkonnas, mis on tundlikumad ning näitavad 24 tunni jooksul reaktsiooni olemasolu.

 

It'S SKIN Taruvaiguseerumi leiad SIIT

 

Allikad:
https://beegood.co.uk/pages/bee-based-skincare
http://www.greenmedinfo.com/blog/7-health-benefits-bee-propoli
http://www.remedyway.ee/blog/taruvaik/#.Vv0FlKR97IX
http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/teeme-ise/taruvaik-ehk-proopolis-looduslik-antibiootikum?id=66746041
http://www.terviseleht.ee/200112/12_taruvaik.php
https://et.wikipedia.org/wiki/Taruvaik
http://healthywithhoney.com/propolis-is-one-of-the-best-rejuvenate-skin-care-products/
Pildid:
http://www.heyhoney.com/propolis-benefits-in-skincare-hey-honey/
https://www.thinglink.com/scene/694838167114612737

 

Kommentaarid